top of page

Hayat'ımın Iktidari 2

Sabırla çıraklık yapılan zamanı, göz bebeklerimin sahne ışıkları arasında, geçmişime sürükledim. Çevremde bulunan yaftacı ve kılıfçı insanlar, her zaman olduğu gibi yine küçük gördüler.

Lise yıllarımı geride bıraktım, üniversite okumaya farklı bir şehre gittim, eşeklik ile yaftalandım. Çünkü gittiğim şehir, ege kıyılarında sahili olan, gece hayatları ile -onların gözünde- bir öğrenci şehri olmayan bir şehirdi.

İstediğim bir bölümü okuyorum, onu da yaftaladılar. İşsiz kalma merakımı görmüş olduklarını iddia ederek ve bana boşa kürek çektiğimi söyleyerek.

Farklı bir şehirde, orta seviye bir fabrikada staj yapmaktayım, yine yaftalayanlar oldu. Çünkü onlara göre o şehirden ekmek zor çıkar ve o firma bana süper bir şey katmayacak.

Şimdi tekrar ailemin yanına dönmeyi planlıyorum. Okulum devam ediyor ve iş konusunda çeşitli senaryolar var. Çıraklığımın geride kaldığı ilk iş yerim de olabilir, üst düzey bir fabrikada farklı bir şehirde bir staj da olabilir, farklı bir sektörde yeni bir iş hayatı da olabilir. Yine yaftalayanlar olacak.

Evet 50 yaşındaki adam kadar yaşanmışlıgım yok benim. Ya da şehir şehir gezen bir seyyah kadar görmüşlüğüm yok. Kendini evine kapatıp, kitaplarla ilgilenen bir genç kadar okumuşluğum da yok. Belki Avrupa da eğitim almış öğrenciler kadar vizyonum da yok. Fakat bu yafta ve kılıfların bana getirisi de yok.

Adana'da yaşayan, Halk Ozanı sayılabilecek bir adamın çok güzel, kronik bir sözü var; "Madem yüzme bilmiyorsun, ağaca neden tırmandım?"

Bende bugün fark ettim ki, bu haftalar, kılıflar ve eleştiriler ile insanlar bana bunu söylüyor. Belki para içinde yüzemem ben, ancak çalışkanlığıma ve Rezzak yaratıcıya güvenerek, aç kalmayacağımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Belki çok büyük makamlarda, mevkilerde itibarlı dostlarım olmaz benim. Fakat karakterime ve birkaç nadir insana güvenerek, her başım ağrıdığında çalabileceğim bir kapı olduğunu söyleyebilirim.

Benim vizyonum, kendini girişimci, zengin ve lider zanneden egoist, kültürsüz insanların beslendiği kaynaklardan değil, karakterimden, inancından ve bilgimden kaynaklanır. Ben yüzme bilsem de bilmesem de o ağaca tırmanmayı denerim. Bu Hayat'ın iktidarı benim.

Bu Hayat da misafirler var, yatılı kalanlar var, mezun olanlar var, sınıfta kalanlar var. Bu Hayat, başka Hayat'larda misafir, başkasında yatılı, başkasından mezun oldu, başkasında sınıfta kaldı...21 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page